Krzesła biurowe – ergonomia to klucz!

Krzesła biurowe – ergonomia to klucz!

W pracy przy biurku ergonomia ma szczególne znaczenie. Dotyczy to także doboru odpowiedniego krzesła biurowego, które ma wpływ na zdrowie pracowników. Czym powinno charakteryzować się ergonomiczne krzesło do biura?

Każdy pracownik powinien posiadać do dyspozycji takie stanowisko pracy, które będzie umożliwiało mu pracę w optymalnych dla niego warunkach. Mowa wówczas o ergonomii, która ma szczególne znaczenie w BHP – bezpieczeństwie i higienie pracy.

Czym dokładnie jest ergonomia? W jaki sposób wybrać ergonomiczne krzesła biurowe? Zapraszamy do sprawdzenia naszych porad!

Czym jest ergonomia?

Pod pojęciem takim jak „ergonomia” znajduje się nauka o pracy, czyli taka dyscyplina, która koncentruje się na badaniu i tworzeniu warunków pracy dopasowanych do możliwości psychofizycznych pracowników.

Ergonomiczne stanowisko pracy będzie mogło zatem zapewnić pracownikowi większy komfort pracy, a także zmniejszyć ryzyko pojawiania się różnych dolegliwości, które mogą prowadzić także do chorób zawodowych.

Ergonomia jest również bardzo ważna w przypadku pracy w pozycji siedzącej. Wtedy pracownik narażony jest głównie na dolegliwości związane z kręgosłupem. Aby im zapobiegać, zaleca się wybrać odpowiednie krzesło biurowe. Czym powinno się ono charakteryzować?

Ergonomiczne krzesło biurowe – czyli jakie?

Ergonomiczne krzesło biurowe to takie, które pozwala pracownikowi na przyjęcie pozycji ergonomicznej, czyli najbardziej dla niego korzystnej.

Gdy chcemy zakupić ergonomiczne krzesła biurowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich konstrukcję, ponieważ to właśnie ona decyduje o ich ergonomii.

Charakterystyczne cechy ergonomicznych krzeseł biurowych:

  • wyprofilowane oparcie z wcięciem w części lędźwiowej kręgosłupa
  • odpowiednia głębokość siedziska
  • regulowana wysokość siedziska
  • podłokietniki z opcją regulacji

W sprzedaży znaleźć można także krzesła biurowe z dodatkowymi funkcjami poprawiającymi komfort pracy, na przykład z funkcją tilt, czyli aktywnego siedzenia, która pozwala na odchylenie krzesła do tyłu bez potrzeby schodzenia z niego. Krzesło może posiadać także wysokie oparcie z zagłówkiem, opcję regulacji pozycji oparcia.

Podsumowując, jeśli liczy się komfortowa i bezpieczna praca biurowa, nie możemy zapominać o tym, aby zakupić odpowiedniej jakości krzesło biurowe. To cechujące się ergonomiczną konstrukcją będzie w stanie zapewnić swojemu użytkownikowi maksymalną satysfakcję, a przy tym zmniejszyć ryzyko dolegliwości kręgosłupa!

Comments are closed.