Jak dopasować ergonomiczne krzesło biurowe do swojej sylwetki?

Jak dopasować ergonomiczne krzesło biurowe do swojej sylwetki?

Pracujesz przy biurku? Doskwiera Ci ból pleców? To znak, że Twoje krzesło biurowe nie jest właściwie dopasowane. W takiej sytuacji najlepiej kupić ergonomiczne krzesło biurowe, które dzięki swojej konstrukcji zapewni właściwe podparcie dla pleców.

eleganckie krzesła

Coraz więcej osób narzeka na bóle pleców podczas pracy siedzącej. To mało komfortowa pozycja dla kręgosłupa – dochodzi wtedy do nadmiernego ucisku na kręgi i krążki międzykręgowe, a także do zastania mięśni. Takim dolegliwością sprzyja nieodpowiednio dobrane krzesło biurowe, które uniemożliwia przyjęcie ergonomicznej pozycji.

Ergonomiczna pozycja przy biurku – zasady

Pozycja ergonomiczna, czyli taka, która sprzyja zdrowiu, wymaga odpowiedniego przygotowalnia stanowiska pracy. Konieczne jest także krzesła ergonomiczne do komputera wyróżniające się specjalną konstrukcją, by można było dostosować je do sylwetki użytkownika.

Główne zasady pozycji ergonomicznej:

  • monitor umieszczony nieco poniżej linii wzroku pod kątem 30 stopni, około 50 centymetrów od twarzy
  • wysokość i głębokość siedziska krzesła umożliwiająca zgięcie kolan pod kątem 90 stopni
  • oparcie zapewniające właściwe wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
  • przedramiona tworzące kąt 90 stopni z osią ciała
  • podłokietniki znajdujące się na wysokości blatu i dopasowane do pozycji rąk
  • stopy ułożone płasko na podłożu

Jak wybrać ergonomiczne krzesło biurowe?

W sklepach można znaleźć różne krzesła biurowe – tapicerowane tkaninami, skórzane, z zagłówkami, dodatkowymi poduszkami. Właśnie dlatego często pojawia się pytanie – jakie jest wygodne krzesło biurowe, które będzie mogło zapewnić właściwy komfort i bezpieczeństwo pracy?

Przy doborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na jego budowę i na dopasowanie do własnej sylwetki. Dużym plusem będzie szeroka regulacja poszczególnych elementów krzesła.

Dobrym zakupem będzie krzesło biurowe z zagłówkiem regulowanym albo bez niego. Oparcie powinno być wyprofilowane, by odpowiadać kształtowi kręgosłupa. Siedzisko powinno być odpowiednio głębokie i płynnie regulowane pod względem wysokości. Regulowane podłokietniki pozwolą na zapewnienie komfortu dla rąk.

Aby nawet długie korzystanie z krzesła było komfortowe, warto zdecydować się na model wykończony tkaninami. Są bardziej przyjemne w dotyku od skór naturalnych i ekologicznych. Warto też dobrać typ kółek do rodzaju podłoża – kółka miękkie polecane są na twarde podłogi, a te twarde na dywany i wykładziny.

Comments are closed.